Historyczny awans! Szli jak burza!

47 lat temu pięściarze Zagłębia Lubin wywalczyli awans do II ligi. Na swojej drodze „kładli na łopatki” praktycznie wszystkie drużyny, które stanęły im na drodze. Później, z roku na rok pokazywali swoją znakomitą dyspozycję indywidualnie i jako drużyna, aż w końcu wywalczyli także upragnioną I ligę.

Pamiątkowa tablica z awansu do II ligi (Materiały dzięki uprzejmości Katarzyny Bratkowskiej)W 1971 roku ekipa Miedziowych pięściarzy została mistrzem klasy okręgowej. Rozpędzeni zawodnicy z naszego miasta musieli jednak zwolnić tempo. W 1972 roku zawieszono rozgrywki ligowe, tak więc pięściarskie Zagłębie Lubin musiało poczekać rok na to, aby móc stanąć w szranki z takimi ekipami jak Górnik Knorów czy Pogoń Szczecin w walce o II ligę.

Fot. Pamiątkowa tablica z awansu do II ligi (Materiały dzięki uprzejmości Katarzyny Bratkowskiej)

W walce o II ligę, podopieczni Kazimierza Paździora i Stanisława Gładysza pokonali Górnika Knurów 23:16 i 22:18, Ruch Grudziądz 22:18 i 28:12, Lubliniankę 24:16 i 26:12, Pogoń Szczecin 20:18 i 30:0, oraz Gwardię Zielona Góra 21:19. Dzięki takim wynikom wywalczyliśmy awans do II ligi bez dwóch zdań.

Zawodnicy, który wywalczyli awans do II ligi to wirtuozi ringu. Andrzej Tworus, Roman Bratkowski, Witold Wiernicki, Mikołaj Paduchowicz, Jacek Olszewski, Henryk Czajkowski, Eugeniusz Jaśkowiec, Jan Sobola, Leszek Hałun, Marian Wardęga, Eugeniusz Jakubowski, Bolesław Nowik (pierwszy pięściarz reprezentujący Zagłębie w indywidualnych mistrzostwach Polski seniorów w 1972 roku), Zbigniew Zienkiewiz, Wiesław Niemkiewicz, Ryszard Kruk, Stefan Wojtyś, Roman Jasiński, Zbigniew Kowalczyk i Ryszard Cal.